Görsel ve Etkinlik Programları

0
257

Görsel ve Etkinlik Çizelgeleri , bir çocuğa yeni bir beceri öğretirken görsel bir destek olarak hizmet eder. El yıkama, öğle yemeği yapma, oyun dışında eğlenceli şeyler yapma, giyinme, diş fırçalama, vb.  gibi becerileri öğretmek için kullanılabilirler.

Görsel ve Aktivite Çizelgeleri, genellikle eldeki görevi tamamlamak için gerekli olan her bir adımdaki resimleri veya çizimleri görüntüler. Bir posterde veya bir öğrenci masasının üzerinde görüntülenen bir dizi resim, küçük bir fotoğraf albümünde ardışık olarak yerleştirilen resimler veya bir ciltte ardışık olarak yerleştirilmiş resimler olabilir. Hangi görsellerin kullanılacağını planlarken, öğretmen veya “program tasarımcısı” tipik olarak bir görev analizine başvuracak ve resimlerin analizdeki adımlarla uyumlu olduğundan emin olacaktır. Yeni bir beceri geliştirirken, öğrenciye, görevdeki belirli adımları tamamlamak için programa başvurmasını hatırlatmak için fiziksel veya jest istemleri gerekir. Bununla birlikte, bu taleplerin aşırı derecede güven altında olduğunu görürseniz, görsel programdaki adımların yeterince planlanmadığı çok olasıdır.

Görsel bir program örneği: Bir çocuğun bir görevi tamamlaması veya ellerini yıkamak gibi bir aktivite yapması istenir.1) Başlangıçta, çocuk kendi programına yönlendirilir (genellikle bir jest istemi ile … bu komut oldukça hızlı bir şekilde silikleştirilmelidir). Çocuk programdaki ilk resme bakar (suyu açar) ve belirtilen adımı tamamlar.

2) Çocuk programdaki bir sonraki resme bakar (ıslak eller), adımı tamamlar.

3) Çocuk, görev tamamlanana kadar sonraki resme (sürtünme avuç içlerine) vb. bakar.

* Tipik olarak, programdaki son öğe, çocuğun programdaki önceki adımları tamamlamasının sonucu kazandığı tercih edilen bir öğenin veya etkinliğin resmidir.

Aktivite çizelgeleri = gelişimsel açıdan özel gereksinimli öğrencilere, bireysel bileşenlerin daha önce uzmanlaştığı belirli etkinlikleri sergilemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış görsel yardımlardır. 

Örneğin, bir etkinlik takvimi dört etkinlik serisini tasvir eden bir dizi dört resme sahip olabilir: ellerinizi yıkayın , öğle yemeği yiyin, yuvaya girin, bir kitap okuyun. Oyuncak / sanat malzemeleri ile okuldan grup aktivitelerine, tuvalet ve banyo rutinlerine katılmaya, akademik çalışmayı tamamlamaya, yemek hazırlamaya, öğle yemeğini okulda sıraya koymaya, kitap okumaya kadar çeşitli etkinliklerde kullanılabilirler. kütüphane, hatta uygun sosyal etkileşime girme gibi. 

Yorum Ekleyebilirsiniz