Ekim Ayı Kitabı : Sınırlarını Aşan Çocuklar

0
458

Otizm, Asperger Sendromu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için etkili sonuçlar…

Özel gereksinimi olan çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Onun yeteneklerini geliştirmek için neler yapabilirsiniz?
Anat Baniel Metodu nedir, hangi durumlarda fayda sağlar?

Çocuklar gelişimleri bakımından farklılık gösterir. Bazı çocuklar özeldir; onları özel kılan şey bir sorun gibi görünse de aslında sadece özel bir yaklaşıma ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların nasıl karşılanabileceğinden yola çıkan Anat Baniel, beynin muhteşem değişim gücünü de kullanarak tüm anne babalar ve eğitimciler için kendi adını taşıyan özel bir metot geliştirdi.

Anat Baniel Metodu, çocukları yapamadıklarına zorlamak yerine bağ kurmaya odaklanarak, onların ve anne babaların stresten arınmalarını, odaklanmalarını ve gelişmelerini sağlıyor. En önemlisi de tanıları ne olursa olsun, çocukların potansiyellerini en iyi şekilde kullanarak sınırlarını aşmalarına yardımcı oluyor.

Anat Baniel, beynin kendini olumlu yönde değiştirmesine imkân veren muhteşem yetenekle nasıl mucizeler yaratılabileceğini ustalıkla anlatıyor. Unutmayın, hiçbir çocuk “umutsuz vaka” değildir, sadece onu doğru yönlendirmek gerekir…
(Tanıtım Bülteninden)

“Bu kitap, kendi tanımımla “beyin plastisitesi devriminin” önemli pratik sonuçlarını ortaya koyan bir manifestodur. Beyinlerimiz sürekli bir değişim içindedir. Ne zaman yeni bir beceri kazansak veya bir beceride ustalaşsak, beyin makinemizi fiziksel olarak yeniden düzenleriz; diğer bir deyişle yeniden yapılandırarak uzmanlaştırırız. Her yeni beceri veya becerilerde ustalaşma, beyinde gerçekleşen bu tür fiziksel değişimlerin bir sonucudur.

Peki, insanlara bahşedilmiş olan bu önemli avantajdan, biz yaşamlarımızda nasıl daha iyi yararlanabiliriz? Büyüyen çocuğumuzun, insanlara özgü bu yetenekten en iyi şekilde yararlanması için ne yapabiliriz? Tepki vermekte, eyleme başlamakta, anlamakta, gerektiği gibi hareket etmekte ve kendi dünyasına hakim olmakta zorlanan çocuklar, beyin plastisitesinden yararlanarak, onları daha iyi bir yaşama götürecek yolda gelişip, becerilerini geliştirebilirler.

Eğer böyle çocuklarla -yazarın mükemmel bir şekilde anlattığı gibi- gerçek bir iletişim kurulabilirse, özel gereksinimlere sahip çocukların hemen hepsinde, uygun yönlendirmeyle kayda değer, sürekli ve bazen gerçekten de inanılmaz gelişmeler sağlanabilir.”

Dr. MICHAEL MERZENICH,

California Üniversitesi (San Francisco) Fahri Profesörü, Ulusal Bilim Akademisi ve Ulusal Tıp Akademisi Üyesi, Sinirbilim Uzmanı

Metodla ilgili daha fazla bilgi için www.anatbanielmethod.com

9 Temel Esas

‘9 Temel Esas’, beynin öğrenme moduna geçmek için ihtiyacı olan kaynaklardır.

Anat Baniel Metodu’nun özünde bulunan “9 Temel Esas”; beynin uyanması, farkındalığın artıp öğrenmenin gerçekleşmesi ve sınırlılıklarını aşıp bireyin içinde yatan potansiyele ulaşması için ihtiyaç duyduğu kaynaklardır.

1 Dikkat ile Yapılan Hareket 

Hareket yaşamdır. Hareket, beynin gelişimine ve şekillenmesine katkıda bulunur. Bunun karşılığında bütün hareketlerimizi -bedenimizin hareketlerini, düşüncelerimizi, hislerimizi ve duygularımızı- düzenleyip şekillendiren de yine beyindir. Ancak hareket tek başına yeterli değildir. Otomatik hareketler -bir dikkat göstermeden yaptığımız hareketler- yalnızca zaten mevcut olan kalıplar çerçevesinde gerçekleştirilir. Hareket ederken ne hissettiğimize dikkat ettiğimizde, beynimiz milyarlarca yeni sinir bağlantısı oluşturmaya başlar ve bu bağlantılar değişikliklere, öğrenmeye ve dönüşüme zemin hazırlar.

2 Yavaşlık

Ancak bildiğimiz şeyleri hızlı yapabiliriz. Yeni beceriler edinip bunlarda ustalaşmak ve kısıtlılıkların üstesinden gelmek için, yapmamız gereken ilk şey yavaşlamaktır. Yavaş olan şey beynin dikkatini çeker ve yeni bağlantıların oluşmasına neden olur. 

3 Çeşitlendirme

Çeşitlilik, beynin hareketlerimiz, hissettiklerimiz, düşüncelerimiz ve eylemlerimizle ilgili yeni olasılıklar yaratmak için gereksindiği bilgi zenginliğini sağlar. Farkındalığımızı artırmaya; katılıktan, “sıkışmışlık hissinden” kurtulmamıza yardımcı olur. Yaptığımız her şeye çeşitlilik kattığımızda, bütün duyularımızı harekete geçiririz. Aklımıza yeni fikirler gelir ve yaşamımızda yeni olasılıklar ortaya çıkar.

4 Daha Az Güç Kullanma

Beynin yeni bilgileri alabilmesi için, farklılıkları algılaması gerekir. Hareket ve düşünmeye harcadığımız gücü azaltarak, duyarlılığımızı artırabiliriz. Artan duyarlılık sayesinde, beynimizin en ince farklılıkları bile algılayabilme yeteneğini güçlendirebiliriz. Bu algılar, beynin başarılı eylemler organize edebilmesi, bedensel ve zihinsel olarak daha canlı ve yaşamsal bir hale gelebilmesi için gereksindiği yeni bilgileri edinmesini sağlar.

5 Coşku

Coşku, insanın kendi içinden gelen bir şeydir; geliştirebileceğimiz bir beceridir; hevesli olmayı seçebilir ve bunda başarılı olabiliriz. Coşku beynimize bizim için neyin önemli olduğunu söyler; onu güçlendirmemizi, ön plana çıkarmamızı, daha da gelişmesi için onu enerjiyle beslememizi sağlar. Coşku, bizi yükselten, hem bize hem de etrafımızdakilere ilham veren güçlü bir enerjidir. Beynimizi aydınlatır; değişime öncülük eder.

6 Esnek Hedefler

Hangi yolun bizi hedefimize götüreceğini önceden kestirebilmek mümkün değildir. Hedefimizi bilmek, ama her türlü beklenmedik adıma, yanlış adıma veya yeni yollara da açık olmamız gerekir. Bütün bunlar, hedefimize ulaşma yolunda beynimizin çok değerli bilgiler kazanmasını sağlayacaktır. Esnek hedefler, kaygılarımızı azaltıp yaratıcılığımızı artırır, daha başarılı, canlı ve neşeli olmamıza imkân verir.

7 Öğrenme Şalteri

Sağlıklı bebeklerin öğrenme şalterleri açıktır ve gösterge “yükseğe” ayarlıdır. Gözleri parlaktır, hareketleri kıvraktır ve enerjiyle doludurlar. Aynı şeylerin tekrar tekrar yinelenmesi, gündelik stresler, alışılmış düşünce kalıpları öğrenme şalterini kapatma eğilimindedirler. Beynin işlevini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için, “öğrenme şalterinin” açık olması gerekir. Şalter bir kez açıldı mı, hangi yaşta olursak olalım, yaşamımız hareket, yaratıcılık ve yeni olasılıklarla dolup taşan harika bir maceraya dönüşür.

8 Hayal Gücü ve Düşler

Einstein “Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir” demiş. Beyin, hayal gücü sayesinde, faaliyete geçmeden önce yeni olasılıkları görebilmemizi sağlar. Hayal kurarken beyinde yeni sinirsel bağlantılar oluşur. Hayallerimiz geleceğimizin habercileridir. Bize izleyeceğimiz yolu gösterir, beynimizin gelişip ilerlemesine kılavuzluk ederler. 

9 Farkındalık

Farkındalık –bilinçli olma hali-, yaşamımızın herhangi bir anında ne yaptığımız, ne hissettiğimiz, ne düşündüğümüz ve ne deneyimlemekte olduğunuz hakkında bilgi sahibi olmamız anlamına gelir. Farkındalık, otomatikliğin ve dürtüselliğin tam karşısında yer alır. Bizi çok yükseklere çıkartabilen, insana özgü bir özelliktir. Farkındalık, tam bir uyanıklık hali içinde varlık göstermemiz demektir. Beynimiz en yüksek düzeyde çalışmakta, böylelikle etrafımızda ve içimizde olan bitenlerle ilgili en ince ayrıntıları fark etmemizi, olasılık ve olanakları gözden kaçırmamamızı, hızlı öğrenmemizi sağlamaktadır. 

Kaynak: https://www.beriltokcan.com/9-temel-esas

 

Yorum Ekleyebilirsiniz