Farkında mısınız ?

0
496

Farkında mısınız ?
Çevremizde farklı olduğu için dışlanan, ötekileştirilen, eğitim hakkından yoksun bırakılan, hastalıklı olarak görülüp şaşkınlıkla acınacak halde bakılan, tanı aldıktan sonra ailesi için büyük bir travmaya dönüşen ve kendi içine daha kapanan aileleriyle daha daha yalnızlaşan otizmli bir sürü çocuk, ergen ve yetişkin var.
Bir o kadar da eğitim alamayan, eğitimi alsalarda yeterli miktarda destek ve yardım alamayan, nereye gideceğini bilemeyen, hangi terapi biçimini denemeliyim diye doktor doktor ailesiyle oradan oraya koşturan, dolaşan, eğitim için gittikleri yerlerde, okullarda farklı olduğu için bireysel hakları yok sayılan bir sürü birey var.
Birde kendi içine gittikçe kapanıp, iletişim kurmak istemeyen, nesneleri kendi işlevleri dışında kullanıp, kendi bireysel ihtiyaçlarını yanılsamalı olarak farklı şekillerde karşılayan (telefon, bilgisayar vb. ) kendini çeşitli şekillerde uyaran, tatmin eden, çağın gerektirdiği yalnız, egosantrik, narsistik insan tipine uygun olarak yaşamayı seçen, ilişki kurmakta zorlanan, etkileşime kendini kapatan bir çok insan tipi var.
Bugün nasıl ki otizm tanısı almış çocukların ve onların yaşamlarına dair bizim için farkındalık günüdür, bir o kadar da kendi içimizde, hayatımızda otizmin ve belirtilerinin ne kadar olduğunu farkına varma günü olduğunu unutmamak dileğiyle…

Yorum Ekleyebilirsiniz