5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1 ‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Ebeveyn Olarak Düşündürdükleri *

0
1357

5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1

‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Ebeveyn Olarak Düşündürdükleri *

1. Adım

1. Adım

Evet, karşımızda bir anime olarak hazırlanmış bir sürü oyundan biri var. Oyunu çocuğumuzun H.K Adlı bir youtube kanalını izlerken gördük. Ne güzel gülüyor, eğleniyor oğlumuz diyerek evimizde mutluluk rüzgarları estiğini düşünürken oyunu bir baba olarak değil de çizgi film uzmanı gözüyle izleyeyim dedim. Okul Öncesinde kazandırılması gereken değerler üzerine tez yapmışım madem dedim, ben de bir bakayım. Bir adam videoda altta küçük bir ekranda oyunu oynuyor, zaman zaman gülüyor, eğleniyor, çığlık atıyor, bağırıyor, çağırıyor. Haz ve neşe içinde duygu ve düşüncelerini keyifle paylaşıyor ve küçük büyük demeden izleyici kitlesine oyunun inceliklerini anlatıyor, açıklıyor ve kendisi de bu arada oynamaya devam ediyor.

Olabilir dedim. PS4 oynarken ya da futbol maçında yetişkin çığlıklarına farklı şekillerde tanıklık etmiştim. Ama burada farklı bir şeyler var diye düşünmeye başladım. Biraz daha araştıralım dedik. Neyin nesidir bu, bunlar…İzledikçe, okudukça tedirginliğimiz, endişemiz arttı. Başımızdan aşağı kaynar sular dökülür gibi oldu. Birbirimize bakıp nasıl yani diyebildik. Tamam bir şeyler görüyor, farkına varıyor ve hayatın gidişiyle ilgili çalışma hayatından bir şeylerin anlıyorduk ama çocuklarımız büyüdükçe, ihtiyaçları farklılaştıkça toplumsal hayatın bazı alanlarına ilişkin yeni bilgiler ve  yorumlara ihtiyaç duyar hale geldiğimizi bu vesileyle görmeye başladık.

2. Adım:

2. Adım:

Bir okulda her gün genç güzel bir kız derslere giriyor ve çıkıyor. Dersler anlatılıyor diyorsunuz, mutlusunuz. Güzel, düzenli ve temiz bir okulda öğrenciler, öğretmenler bahçede, yemekhanede, okulun her yerinde dolaşıyorlar. Eğitim deyip işin içinden çıkabilirsiniz ama durun etrafta dolaşınca yerde sağda solda bıçaklar, testereler ve bir sürü öldürücü alete dönüşebilen araç gereç görüyorsunuz.  Sonra oyunda size görevler  veriyorlar yada siz seçiyorsunuz ve bundan sonra olaylar başlıyor, kızımız zaman zaman sinirleniyor, tuzaklar hazırlıyor, iftira atıyor, arkadaşlarının arkasından iş yapıyor, arkadaşlarını okuldan attırıyor,  türlü türlü oyunlar çeviriyor, her gün ve eline ne geçerse artık önüne geleni büyük küçük, arkadaşı, öğretmeni demeden kesiyor, biçiyor, taşıyor. Şok oluyorsunuz etrafı saran kanla.

3. Adım

3. Adım

Peki, diyeceksiniz ki izleme, sana ne oluyor ?. Size bazı aktarımlar ve rakamlar vereyim. Hala aynı fikirdeyseniz oturup konuşalım.

Öncelikle ‘’Yandere’’ nedir ? diye merak edip araştırdığınızda olayın nereye gittiğini anlamaya başlıyorsunuz. Ekşözlükte şöyle paylaşılmış:

’’ sevgisini psikopatça biçimlerde dışa vuran (sevdiğine ulaşmaya çalışanları öldürmek; bazı durumlarda sevdiğini öldürmek vs.) karakterleri* nitelendirmek için kullanılan manga terimi ‘’  bir diğerinde ‘’ sevdiceği uğruna, part time iş olarak insan kasaplığı yapan sevimli mi sevimli, güzel mi güzel anime ve manga hatun karakterlere verilen genel isim ‘’.

Yandere, manga (Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcük) terimininden esinlenerek anime ( yine Japonların çizim sanatıyla çizilen) tarzı bazı karakterler yapılmış ve bu karakterlerin oyunu yaratılarak youtube vb gibi kanallar yada sosyal medya aracılığıyla izlenmiş, hakkında yorum yapılmış ve takipçisi olmuş bir olay olma durumuna gelmiştir.

Ekşisözlük, Uludağ sözlük vb bazı sosyal medya yazarlarından birkaç inci aktarayım size.

‘’düşmanınızı 1001 türlü yöntemle sadece öldürmekle kalmayıp farklı olaylarla da yolunuzdan çekebileceğiniz oyun. hapse falan attırabiliyorsunuz mesela. bu oyun enfes olacak enfes!’’

‘’karakterlerin olaylara tepkileri/tepkisizlikleri biraz garip olsa da zamanla bunu aşacağını düşündüğüm oyun. hayır yani koca odayı, kitaplığını, koltuğunu kanla boyadım nesini fark etmedin kadın? videodan görebilirsiniz.’’

‘’insanları öldürmenin yığınla farklı çeşidi var. ‘’

‘’yeni güncellemelerle canice ölüm yöntemlerine yeni yöntemler katan oyun. ya nasıl hastalıklı bir kafanın aklına videodaki 2. cinayet şekli gelir anlayamıyorum gerçekten. ama oynaması da izlemesi de çok keyifli bir oyun.’’

‘’yapımcısının şiddetini günden güne arttırdığı oyun. artık akıl sağlık seviyenize göre çeşitli öldürme animasyonlarınız var.’’

‘’yapımcının söylemine göre en iyi ihtimalle 2019’da tam versiyonu çıkacak oyun. ama şimdiden içerisinde onlarca farklı eylem yapabiliyorsunuz. sonuçları da farklı farklı oluyor tabii.’

‘’animelere göz kırpmış modlarıyla daha şimdiden yapabildiğiniz eylemlerle beklentiyi çok yüksek tutuyor.’’

‘’sadece şiddetle, vahşetle değil türlü entrikalarla da düşmanınızın kuyusunu kazabildiğiniz oyun gibi oyun. resmen türk dizisi entrikaları. swh.’’

Uludağ sözlükte 12 yorum var sadece 1 tanesi oyunu iğrenç bulduğunu belirtmiş.  Ekşi sözlükte ise seveni çok.

(http://www.uludagsozluk.com/k/yandere-simulator/)

https://eksisozluk.com/yandere–2570987 ))

4. Adım :

P.H ve H.K bu konuda sürekli oyun yapan yerli erkek ve kadın sunucularımız.  İsteklere göre oyunu yönlendiren,  canlı yayın da yapan ve sanırım bundan para da kazanan tipler.  Öncelikle bir kaç parmak hareketiyle bir youtube kanalı açıyorlar. Sonra da kanalları izlensin diye ellerinden geleni yapıyorlar genç girişimci adayları olarak. Sanırım kimlerin izlediğin unutuyor yada umursamıyorlar. Kapitalist pazarda ne yaparsam izlenir mantığından hareketle çok izlenenleri de iyice abartıyorlar. Teknolojinin son imkanlarıyla küçük odalarına kurdukları kanal istasyonları sayesinde dünyaya açılıyorlar. Kapının ardında anne ve babası kim bilir neyin derdindeler. Herkesin 15 dakikalığına bile olsa ünlü olabildiği bir çağın çocukları olarak kendini göstermenin türlü biçimlerini deniyorlar. Bende varım demek için ellerinden aldığımız sokağın, oyunun cezasını bizlere bu şekilde kesiyor gibiler. Bizler nasıl onları küçük odalarında istediği özgürlüğü yaşayabileceği demokrasiyi verdiysek oradan dünyaya açılıp bir şekilde kendilerini büyük insanlık içinde göstermeye çalışıyorlar. Bunun sosyo, ekonomik ve psikolojik analinize uzun uzun girmeye gerek yok. Ortada ciddi şekilde görünen kaotik bir gelecek durumu var.

Günümüzün trendlerinden olan  popüler olma ve kısa yoldan yaş, statü farkı gözetmeksizin pazara ürün yetiştirerek (ürün, resim, video, oyun vb.) para kazanma telaşı sanırım bu çocukları esir almış durumda. Büyüklerin para kazanma başarılı olma tutkularının çocuklarımızı getirdiği sonuçlar bunlar diyebilirsiniz. Yayını yapanlar da; çocuklarınıza izletmeyin, ebeveynler çocuklarına sahip çıksınlar diyerek duyarlı ve sorumluluk sahibi olmayı, etik ilkeleri ve insanlık tarihinin oluşturduğu binlerce yıllık güzelim mirası bir köşeye atabilirler. Ama ortada olan bu durumu görmezden gelemeyiz. Çocuklarımızın duygu, düşünce ve davranışlarının bu şekilde kullanmalarına ve kullanılmasına bir çözüm bulmalıyız.

Burada çocuklarımızın Minecraft veya daha eğitici oyunlar izlediğini, takip ettiğini, beğenip paylaştığını düşünürken ( Ki Minecrafta eğitici öğretici bir oyun olarak kurgulansa da popüler kültürden korku, şiddet, cinsellik vb temalar eklenerek nasibini almış gibidir. ) teknolojik araçlara uzak kalmasın diyerek eline verdiğiniz tablet, bilgisayar ve cep telefonlarında ölüm, şiddet, nefret, saldırganlık, iğrençlik, korku, kaba cinsellik, cinayet işleme gibi temalarla yüklü bir oyunu veya oyunları izlerken görürseniz hiç şaşırmayın. Tabi siz o sırada içerde rahat rahat evlilik, yarışma ve ada yarışmaları izliyorsanız tüm bunlar sorun bile değil sizin için.

P.H. Kanalının 29.964 Abonesi var. HK adlı kanalın abonesi 561.362, ayrıca çömezleri de yolda BB kanalı 7362,  Hele bir tanesi var ki tam evlere şenlik kamera karşısında yemediği nane, etmediği küfür, oynamadığı oyun kalmamış olan eğlenme ve keyfin adamı EB tam 3.456. 558 abonesi var. BŞ adlı 36407 abonesi olan genç te oynayarak bu sürece katkı sunmuş. YSTurkey kanalları da açılarak ( Abone 2467 )bu tarz oyun oynayan çocuklara kim bilir neler eşliğinde neleri anlatıp neler yapacaklar.

Bölümlere verilen isimlerde bir o kadar sıkıntılı ve bir o kadar insanlık dışı, kaba, nefret ve ideolojik söylemlere müsait. Ve öyle böyle izlenmeler değil.

Okuldan attırmak başlıklı video 71514 izlenme, başka bölümlere baktığınızda yine benzer ve daha üstü izlenmeler görüyorsunuz. Bu sorun değil diyorsanız ifadelere bir bakalım.

Oyunu anlatan kişilerden  ‘öğretmenler odasına gideyim de bütün öğretmenleri doğrayım’’ ifadelerini duyarsanız şaşırmayın. ‘’kaçma kaçma diyerek önüne geleni saçındaki bir şeyle öldürerek gitmesini mi dersin. Neler neler.  Öldürdüğünüz kişilerin fotoğrafını çekebiliyorsunuz,  selfie de yapabilirsiniz belki de. Bir başka bölümde sunucu oyundaki sınıf arkadaşlarından birine neler yaptığını anlatarak mest oluyor. Yaptığı şeyler ne mi?  işkence, iftira, türlü şekillerde öldürme, yakma, bıçaklama vb gibi. Kahramanımızın yaptıkları için her seferinde polis okula gelir ve onu suçlayacak bir şeyler bulamaz ve kurtulur. Oyun yeniden başlar.

5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1 ‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Olarak Düşündürdükleri *
Bu resimde oyunun görev modunda öldürme üzerine çeşitli fantezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir tıkla hem de.

Buda yetmiyor. Oyunları yapanlar daha çok izlensin diye televizyonlardaki büyük abi ve ablalarına özenerek reytingi artırmak için yarışa girmiş gibiler. İstek alıyorlar. İstekler ne mi dinleyin. ( Şiddet içeren ve kaba ifadeler ve resimleri burada yayınlamadım. Yazının tam hali ve İfadeler için ilgili link için tıklayabilirsiniz)

 

Kıza kokonayı evine getir parmaklarını kes gibi bir istek geldiğinde yayındaki kişinin ne dediğini size aktarayım. ‘’Güzel yaratıcı bir hayal gücü ama oyun buna izin vermiyor’’ diyerek ne kadar üzüldüğünü belirtiyor.

Sunucu kızımız ‘güzel bir oyun kanalı yaratmaya çalışıyorum’ diyerek sadece yandere oynamadığını, ‘videoyu beğeniyorsan, sempati besliyorsan, kanalı seviyorsan, tıkla, beğen, paylaş’ yaklaşımıyla yaptığı kötülüğün farkında olmadan aldığı parayla kendini göstermenin yolunu bularak çekimlerine devam etmiş. ‘Daha fazla kitleye ulaşmama yardım etmiş olursunuz’ diyerek hepimizi, çocuğunuzu gizli bir örgütün bir parçası haline getirdiğini farkında bile değil. Yada neyin parçası olduğunun, kendisi belki de bundan aldığı paralarla söylemlerinin kendisini nereye götürdüğünün analizini yapacak yaşta bile değil. Olsun seyircileri var ve buda ona yetiyor. Daha fazlasını istiyor. Daha fazla seyirci, beğeni, like daha fazla para der gibi..

5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1 ‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Olarak Düşündürdükleri *
52.791 görüntülenen bir videoya yapılan yorumlar ve istekler kızın söyledikleriyle inanılmaz şekilde örtüşüyor ve geleceğimiz olan çocuklarımızın beyinlerini nasıl beslediklerini görebiliyorsunuz. Çocuklarımızın korku dolu bakışlarla nasıl travmalara maruz kalabileceklerini anlamak istiyorsanız ABD ve diğer yerlerde olan okul katliamları sonrası yaşadıklarını bir düşünün.

5. Adım

5. Adım

Amerika’ da ki gibi okul basan ve okulda arkadaşlarını öldüren, kendini half life, GTA gibi bir yaşamın içinde sanıp eline silah alıp etrafa ateş saçan psikopat ve sosyopatlar, magandalar, dinsel örgütlerin silahlı militanı olabilen, teröre destek verebilen gençlik istiyorsanız bırakınız oynasınlar. Ayrıca bir gün sokak ortasında gelen bıçak yada ateşli bir silahın neden sizi bulduğunu da düşünmeyin. Birileri evlerinin çatı katında, pencerelerinde yada havaalanında, sokak ortasında, eğlence merkezlerinde ellerinde silahla keklik avlar gibi rastgele ve önüne gelene zevk veya başka bir nedenle ateş ettiğinde kurşunların adres sormadığını unutmayın. Bataklıktaki çamurdan bir gün sizde nasibinizi alabilir ve zamanında müdahale edemediğiniz bu konunun bir şekilde size de yansıdığında ”Neden ben!, neden biz” diyebilirsiniz, kaderinize razı olarak. Ya da ”bu bir oyun ama alt tarafı bir oyun” deyip işin içinden çıkmak isteyebilirsiniz. Benim başıma gelmiyor nasıl olsa, çağımızın ve modern teknolojinin sonucu tüm bunlar mantığından uzaklaşıp acil bir şekilde buna bir çözüm bulmalısınız. Bulmalıyız, eğitimciler, terapistler, ilgili kurum ve kuruluşlar olarak. Yasaklamanın ötesine geçmeliyiz. Eleştirel medya okuryazarlığını gündemimize koymalıyız. Yoksa ortada Ne ‘’Evet’’ Nede ‘’Hayır’’ diyebilecek bir geleceğimiz olmayacak. ACİL…

Yoksa şu haberlerdeki gibi gençlerin ortalıkta günlüklerine paylaşımlarına şunları yazıp arkada acılı insanları bıraktığını geç anlarsınız.

5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1 ‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Olarak Düşündürdükleri *
Resim okulda ellerinde silahla etraftaki arkadaşlarına ateş eden iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı gerçek bir hikayeden çekilen bir filmin karesidir. Aynısını gerçek hayatta ve çocuğunuzun okulunda olduğunu düşünün.

5 Adımda Çocuk Zihinleri Ele Geçirme Operasyonu 1 ‘Yandere Simulator’ Oyunu Ve Bir Psikolog Olarak Düşündürdükleri *
“Başladığımızda kendimi Doom oynuyormuş gibi hissetmeli ve insani olan bütün duygularımı içimden söküp atmalıyım, karşıma çıkan herkesi Doom`daki canavarlar olarak görmeliyim”.  diyen ve intihar eden gençlerin, Amerika’da okul basıp arkadaşlarını öldüren gençlerin hikayelerini okursunuz.

Haber linki  https://onedio.com/haber/tarihin-en-dehset-verici eylemlerinden-biri-columbine-lisesi-katliami-625651))

http://www.internethaber.com/iste-tarihe-gecen-okul-katliamlari 485348h.htm

Daha da karşınıza bir şeyler çıkartırdım ama bizim de bir sınırımız var. Biz de bir anne-baba, psikolog ve dışarıda sıradan bir insan olarak ‘’Doom’daki bir Canavar’’ gibi birileri tarafından görülmek istemiyoruz.

Bu yazma aşamasındayken tam da Rize’de hem de bir Fen Lisesinde bir haber duyunca olayın ne kadar korkutucu boyutlara gelebileceğini anlayıp yazıyı hızlandırdım.

Haberin Linki: http://www.hurriyet.com.tr/sinifta-arkadasi-tarafindan-oldurulen-emir-tas-40402280

Ayrıca kanalların adlarını bilerek vermedim ama zaten oyunun adı yazdığınızda direk çıkıyorlar. Yazılı ifadeleri aynen buraya aldım. Kanlı resimleri koydum. Çünkü çocuklarınız onlara, hem de daha fazlasına bilmeden hep bakıyorlar…

Şiddet içeren kaba ifadeler ve resimleri burada yayınlamadım. Yazının tam hali ve İfadeler ile ilgili link için tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Ekleyebilirsiniz