Sözel Davranış Yaklaşımı : Otizm ve Diğer Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklara Dil ve Konuşma Beceriklerinin Öğretimi

0
1430

Otizmli ve diğer gelişimsel yetersizligi olan çocuklara dil öğretimi konusunda her gün bir zorlukla karşılaşan ebeveynlere ve profesyonellere yönelik son derece açık ifade edilmiş uygulamaya dayalı bir kitaptır.

Kitabı okurken ebeveynler ve profesyoneller davranış analizinin iyi yapılandırılmış desteğinin verdiği güvenle sözel davranış yaklaşımını hemen uygulama imkanı bulacaktır. Kitabın yazarının da otizmli bir çocuğun ebeveyni olarak sahip olduğu eşsiz bakışı görürsünüz. Otizmli bir çocuğu büyütmek ”mucizevi tedaviler” ile ”müdahale stratejileri” arasında kalan bir çok kişiye yön bulmasına yardımcı olur.

Konuşarak veya konuşmadan iletişim kurma yolundaki otizmli çocuklara sunulan etkili bir müdahaleyi, az, öz ve zekice tasarlanmış bir turda okuyucuya aktarıyor. Sözel Davranış, Skinner’in dil üzerine yaptığı öncü çalışmalardan süzülmüş bilgiler içeriyor ve ifade edici dilin tamamen bilişsel olmasından çok davranışsal olduğu görüşü altında işlerlik kazanıyor. Barbera, Skinner’in yazarken kullandığı esrarlı dili alıp onu hem açık hem de ikna edici bir hale getiriyor…

Kısaca bu kitap otizm, down sendromlu, gelişimsel bozukluklar veya basit dil gerilikleri gibi sayısız soruna yardımcı olacak uygulamalı davranış analizi ve sözel davranış yaklaşımlarını nasıl kullanacağınızı gösteren kolay anlaşılır hale getirilmiş bir açıklama niteliğindedir.

”Nereden başlamalıyım” sorusu soran aileler için oldukça kullanışlı ve yararlı bilgiler vermektedir.

Kitabı Sipariş VER.

Yazarın Web Sitesi: http://marybarbera.com

Kitabı Satın Al : http://www.dr.com.tr/Kitap/Sozel-Davranis-Yaklasimi/Mary-Lynch-Barbera/Egitim-Basvuru/Aile-Cocuk/Aile-Cocuk-/urunno=0001686935001

İngilizce Bir Kaynak: https://www.autismspeaks.org/what-autism/treatment/verbal-behavior-therapy

https://en.wikipedia.org/wiki/Verbal_Behavior

Sözel Davranış Yaklaşımını Anlatan Video Örnekleri

 

Yorum Ekleyebilirsiniz