” Tiyatro yaşamın bir provası olduğu kadar bu prova yaşamada bir hazırlıktır.”

0
1130

Pırtlatan Bal Oyunu İçin Alternatif Yaşam Tiyatrosu İle Sohbetimiz: 

12 Şubat 2017 Pazar günü Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ilk defa sahnelenecek PIRTLATAN BAL Oyunu için, oyunu hazırlayan Alternatif Yaşam Tiyatrosu ekibiyle bir sohbet gerçekleştirdik.

Türkiye’de bir ilk.

 Özgür: Merhaba öncelikle böyle bir oyunu hazırladığınız ve sahnelediğiniz için teşekkür ederiz. Sanırım ilk defa bir şey gerçekleştiriliyor. Bir çok farklı alandan özel eğitime ihtiyaç duyan (otizmli, özel öğrenme güçlüğüne sahip yada zihinsel olarak desteğe ihtiyaç duyan ve ”normal” ) çocukları bir araya getirmişsiniz. Daha önce de özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla çalışmalar yürütülüyordu ama sizin çalışmanız çok değerli ve önemli bir iş olarak karşımıza çıkıyor.  Bize biraz Alternatif Yaşam Tiyatrosundan bahseder misiniz?

Okan ÖZER: 2014 – 2015 sezonunda KDZ. EREĞLİ EĞİTİM FAKÜLTESİ öğrencileri tarafından Ereğli de ki tiyatro anlayışına karşı ‘ Alternatif Tiyatro ‘ ismi ile kurulmuştur. Bu sezonun sonunda yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı alternatif tiyatro kendi içinde 3 farklı ekip çıkarmıştır. Bunlardan biri olan Alternatif Yaşam Tiyatrosu yaşadığımız dönemin entelektüel sıkıntılarına çözüm üretmek ve çözümsüzlüğü derinleştiren sorunlara karşı alternatif bir yaşamı geliştirmek üzere kendini inşa etmiştir. İsim düzeyinde zamanın sorunlarını karşılayabildiğimizi düşündüğümüz için Alternatif Yaşam Tiyatrosu ismi ortak akıl olarak önümüze çıkmıştır.

Özgür: Grubunuzun amacı Nedir ?

Okan ÖZER: Alternatif Yaşam Tiyatrosu;

  • Bağımsız bireyler yetiştirmeyi
  • Çözümsüzlüğe karşı alternatif geliştirmeyi
  • Neyi nasıl en iyi ve en kısa yolda yaparım üzerine düşünmeyi
  • Düşündüğünü yaparken, yaptığını düşünebilmeyi
  • Toplumla, doğayla, bireyle kurabileceği bütün ilişkileri önce kendisinde geliştirebilmeyi
  • ‘Yönetmen- oyuncu’, ‘oyucu – yönetmen’ anlayışı ile aktaran değil keşfeden bireyleri topluma kazandırmayı amaçlamaktadır.

Özgür: Peki şu anda farklı bir alanda özel eğitim merkezinde çalışma yürütmeye çalışıyorsunuz. Neden bu oyunu seçtiniz, oyun sürecinden bahseder misiniz?

Okan ÖZER: Önceden alt yapısının olması, çalıştığımız grubun özelliklerini karşılayabilmesi ve toplumsal yaşamda karşılaşabileceğimiz karakterlerin oyunda mevcut olmasından kaynaklı Pırtlatan Bal oyununu seçtik.

Özgür: Oyunu hazırlarken gözlemlediğim kadarıyla özel eğitime ihtiyaç duyan oyun metinler bulmak oldukça zor. Çocukların özel eğitime ihtiyaç duyması da sanırım bu seçiminizi etkilemiş olmalıdır. Oyunun konusu, ezberinin kolay olması, oyuncularının oyunu sevmesi ve eğlenmesi de etkili. Peki oyunu sahneye koyma sürecinde hangi konularda zorlandınız, neler oldu, ailelerini sürece dahil ettiniz mi ?

Okan ÖZER: Aslında bu oyun esnasında yetişkinlere nazaran daha rahat çalışma yürüttüğümüz söylenebilir. Ağaç yaş iken eğilir sözünün toplumsal gerçeği ile bu çalışmada karşılaşmış olduk. Alternatif Yaşam Tiyatrosu gücünü kendisine olan özgüveninden ve yaşamsal pratiklerinden alır. Denilebilir ki Alternatif Yaşam Tiyatrosu pratikten çıkmış bir tiyatro ekibidir. Bu anlayış kendisine özgü bir tarz yaratmıştır. Bu tarzı tartışmalar yürütülerek gençlik üzerinde inşa etmek geliştirmek ve aynı zamanda kendini de geliştirmek daha hızlı olduğundan kaynaklı pek bir sorunla karşılaşmadığımızı söyleyebiliriz. Aileleri bu sürece dahil etmedik. Ailelerin kurduğu, doğalından gelişen, ilişkilere de müdahale etmedik. Çünkü Alternatif Yaşam Tiyatrosu yaşamın akışını manipüle etmez. Zaman içinde gelişen olaylara katkı sunarken, karşılaştığı olaylar üzerinden de kendini geliştirebileceği bilinci ile hareket eder

Özgür : Söylediklerinizi oldukça önemli buluyorum. Ayrıca çalışmayı yürüttüğünüz merkezin sloganı olan ‘ROTAMIZ BAĞIMSIZ YAŞAM’ la örtüşüyor gibi. Bundan sonraki hedefiniz nedir ?

Okan ÖZER: Alternatif Yaşam Tiyatrosu yeni bir şeyi değil var olan durumu özetleyebilmeyi ilke edinmiştir. Kendini bu ilke doğrultusunda geliştirdiği için zaman –  mekanın karşısına çıkardığı fırsatları iyi değerlendirebilmeyi hedeflemiştir. İleride şunu ya da bunu yapmak istiyoruz şeklinde hedef gütmemektedir. Tarihsel toplum gerçekliğinde kendini her zaman yenileyebilmek gelecekteki yegane hedefidir.

Özgür: Sonuç olarak toplumun ‘engelli, özürlü’ olarak gördüğü kesimlere böyle bir oyunda yer vermekten dolayı ne düşünüyorsunuz?

Okan ÖZER: Aslında engeller bizim kendi algımızda yarattığımız kurgusal şeylerdir. Toplumun bu noktada radikal bir zihniyet değişimine ihtiyacı vardır. Bu değişimde ürünler üzerinden çıkan sözlerin birikmesi ve bu birikimlerin sıçraması ile gelişir. Özel eğitimli öğrenciler ile çalışmak bir kez daha bizim ortaya koyduğumuz ilkelerin toplum için ne kadar gerekli olduğunu ortaya çıkardı. Çünkü bağımsız bir yaşamı kazandırıyor olabilmenin duygusunu somut olarak yaşamamıza vesile oldular.

Ayrıca doğallığın, masumiyetin ve sevginin bağımsız bir yaşamla ne kadar güçlü olabildiğini bize öğrettiler. Bu çalışma esnasında birçok kez öğrenci pozisyonuna geçebilmek ve birçok kez öğrencilerimizin kendilerinin oluşturduğu kurallar doğrultusunda oyunu yönetiyor olabilmesini seyretmek çok özel bir duyguydu.

Söylenebilir ki tiyatro yaşamın bir provası olduğu kadar bu prova yaşamada bir hazırlıktır.

Özgür: Bizde büyük bir risk alarak bu oyunu bizlere sunduğunuz için Okan ÖZER, Seval BOZKURT, İlyas KISAER’ e güzel sohbet için teşekkür ederiz, kolay gelsin.

ALTERNATİF YAŞAM TİYATROSU: Biz teşekkür ederiz.

Yorum Ekleyebilirsiniz