Öğrencilerimizi Dinlediğimizde…

0
471

Yeni ders yılı başlarken, bütün yılı müthiş etkileyebilecek basit bir önerim var size; öğrencilerinize sorular sorun.

Aslında karşımızda duran çocuklar, bize kendileri hakkında en yararlı bilgileri verebilirler; onlara nasıl ulaşabileceğimizi, nasıl bir şey öğretebileceğimizi, onları derse nasıl katabileceğimizi ya da nasıl birlikte harika bir yıl geçirebileceğimizi söyleyebilirler.

Neler Sormalı?

Her yaş grubundan öğrenci için en sevdiğim birkaç soru:

  1. Bir öğrenci olarak senin hakkında en çok neyi bilmem faydalı olur?
  2. Okulda neyin farklı olmasını isterdin?
  3. Geçen yıl kendini gerçekten okula verdiğin bir anı tarif et. Sence bu an neden senin için böyle olumluydu?
  4. Sence öğretmenlerin senin hakkında ne düşünüyor, ne düşünmelerini isterdin?
  5. Seni çok iyi tanıdığını düşündüğün bir öğretmenini anlat. Onun sınıfında nasıl bir öğrenciydin? Seni tanımak için ne yapmıştı?
  6. Eğer bir okul yapacak olsaydın nasıl olurdu?
  7. Senin için iyi bir öğretmen olabilmem için sana ne sormamı istersin?
  8. Ne olursa hafta sonun harika geçmiş olur?

Öğrencilerimize soru sorduğumuzda ve onların söylediklerini içten bir merakla dinlediğimizde, öğrencilerimizi derslerden aldıkları notların ya da diğer öğretmenlerin onlar hakkında anlattıklarının ötesinde tanımak için iletişim kurmuş oluyoruz. Soru sormak ve susup onları dinlemek, öğrencilerimize, onlara değer verdiğimizi gösterir.

Sorularınıza cevap almanın pek çok yolu var. En iyisi, ders yılının ilk haftasında her öğrencinin yanında beş dakika oturarak onları dinlemeniz olur. Bu birebir iletişim, aranızda bir bağ kurulması için çok güçlü bir fırsat verecektir size.

Embed from Getty Images

Elbette çok fazla öğrenciniz varsa bu çok zor olabilir. O zaman, bilgi toplamak için anket yapmayı deneyebilirsiniz ama öğrencilerinize doldurdukları anket formlarını mutlaka okuduğunuzu aktarabilmeniz gerekir. Ortaokul öğretmenliği yaptığım zamanlarda, topladığım verileri sınıfımla özetleyerek paylaşırdım; “Yüzde altmış beşiniz öğretmenlerin ödev vermemesini istiyor” gibi. Öğrencilerin cevapları bu şekilde de değerlendirilebilir.

Ama en önemlisi, öğrencilerinize bu soruları içtenlikle sormanız ve cevaplarını, söyledikleri ve söylemedikleri her şeyle birlikte dinlemenizdir. Daha üst sınıflardaki öğrencilerimizin pek çoğunun okulda onları dinlemeyen öğretmenlerine dair tatsız deneyimleri bulunuyor. Bu yıl belki de onları değiştirmeniz için bir fırsattır. Herkes birilerinin onu dinlemesini hak eder. Karşımızdakini dinlemek, insanları birbirine bağlamanın güçlü bir yoludur.

Yorum Ekleyebilirsiniz