Minecraft Çocuklara Moleküler Kimya Öğretmek İçin Kullanılıyor

0
605

Tüm dünyada on milyonlarca çocuk tarafından oynanan sanal dünya kurma oyunu Minecraft, öğrencilere kimya öğretmek için okullarda kullanılabilecek.

Hull Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, Minecraft’ın, oyuncuların özel olarak yaratılmış moleküler yapıları keşfetmelerini ve kimyayı anlamalarını sağlayan eğitici bir versiyonunu yarattı.

Amaç, genç bilim insanlarının ilgisini eğlenceli ve interaktif bir yolla çekerek öğrenmelerini sağlamak.

Minecraft oyuncuları yapı ve peyzajlar yaratmak için inşaat blokları kullanıyorlar. Aynı zamanda hazine ve daha pek çok başka malzemeler toplamak için teşvik ediliyorlar.

‘Acımasızca Zor’

Öğrenciler projeyi üniversitenin Minecraft uzmanı Joel Mills ve kimyasal biyoloji okutmanı Dr. Mark Lorch’un yardımıyla geliştirdiler.

Dr. Lorch şöyle diyor: “Minecraft, binaların, peyzajların ve hatta anatominin yapılarını keşfetmek için muhteşem bir araç. O halde neden moleküllerinkini de olmasın? Geçtiğimiz gün bunu bir sınıf dolusu çocuğa gösterdik. Hayranlık uyandırıcı ve nefes kesici olduğuna dair çok sayıda tepki aldık.”

“Bu oyun gerçekten tüm dikkatlerini ele geçirdi. Öğrencilerin kendilerini vererek öğrenmelerini sağlamanın ve onlara bilgi aktarmanın gerçekten yepyeni bir yolu bu sanırım.”

Projeyi yürüten öğrenciler, keşfedilecek yapıların ve moleküllerin yanı sıra çocukların oyunun içinde gezinmeleri ve bulmaları için birçok başka sürpriz de yarattılar.

Dr. Lorch şöyle devam ediyor: “Bu oyun sayesinde moleküllerle ilgili bilgileri keşfedebilir ve okuyabilirsiniz. Ama aynı zamanda etrafa serpiştirilmiş küçük eğlencelerle, bulmacalarla ve sınav kitapçıklarıyla dolu çok sayıda hazine sandıkları da bulunuyor.”

“Bazılarını bulması kolay, bazılarını bulmak ise acımasızca zor. Eğer hepsinin yerini bulursanız, o zaman bu sırada muhtemelen oldukça iyi düzeyde kimya öğrenmiş olacaksınız.”

Minecraft’ın Eğitimde Kullanımı Artıyor

Bir eğitimci olarak genç insanların ilgisini bilime çekme rolü olduğunu söyleyen Dr. Lorch şunu da ekliyor: “Eğer onlara bu bilgiyi bir Minecraft dünyasından verirsem ve buna nasıl erişebileceklerini gösterirsem, bir Power Point sunumunda verdiğimden çok daha fazla ilgi gösterecek ve hakkında çok daha fazla şey öğrenmeye çalışacaklardır.”

Hull Üniversitesi ekibi şu anda, MolCraft adı verilen bu oyunu Londra’daki bazı ortaokullarda test ediyor.

Ancak bu oyun, molekülleri oluşturmak için atomlar nasıl bir araya gelir gibi bilgileri içeren temel bilimi öğretmek için ilkokullarda da kullanılabilir.

Oyun aynı zamanda Minecraft’ın eğitici kütüphanesinde hem öğrenciler hem de öğretmenler için olan versiyonlarıyla da mevcut.

Bu, Minecraft’ın çocukların dikkatini bilimsel konulara vermelerini sağlamak için ilk kullanımı değil.

Kuantum fiziğini öğretmek için bir dünya çoktan yaratılmış durumda. Ayrıca Kuzey İrlanda’daki pek çok okul, yaratıcı yazarlık konusunda öğrencilere ilham vermek ve genç insanların şehir planlaması konusunda çalışmalarını sağlamak için oyunun uyarlanmış versiyonunu kullanıyor.

Yorum Ekleyebilirsiniz