Matematik Dehası Milyarderden Öğretmenlere Büyük Destek

0
545

Milyarder bir matematik dehası kendi parasıyla yüzlerce öğretmene yıllık 15,000 dolar fon sağlıyor.

Jim Simons’un adını hiç duymamış olabilirsiniz. Financial Times tarafından “dünyanın en akıllı zengini” ilan edilen Simons, matematikte çok iyi olduğu için dünyanın parasını kazanmış birisi.

Simons 1980′lerin başında bir serbest yatırım fonu kurdu ama her zamanki gibi finans uzmanlarıyla çalışmak yerine, en iyi yatırım stratejisini saptamak için pazar davranışlarını modelleyecek algoritmalar oluşturmaları için matematikçilerle ve bilim insanlarıyla birlikte çalışmaya karar verdi.

Planı işe yaramıştı.

2015 yılının Eylül ayında Simons, dünyanın en zengin 76. insanıydı ve önceki firmasının değeri 22 milyar doların üzerindeydi.

Evet, bu adam matematiğin ve bilimin önemini biliyordu.

Ancak bundan da önemlisi, Simons, matematik ve bilim öğreten insanların önemli olduğunu biliyordu.

Simons, 2003 yılından bu yana, muazzam servetinin bir kısmını sıradışı bir şekilde kullanıyor: New York’taki matematik ve fen öğretmenlerinin maaşlarını, yıllık 15,000 dolarlık ödemeyle iyileştiriyor. Hem de her birini.

Simons’un kurduğu Math for America, şu anda New York’taki devlet okullarında çalışan 1000 STEM öğretmenine yıllık burs veriyor. Üstelik sadece harika öğretmenler oldukları için.

Simons yakınlardaki bir TED konuşmasında, “Kötü öğretmenleri yerden yere vurarak tüm eğitim dünyasının moralini bozmaktansa, iyi öğretmenleri kutlamaya yoğunlaşıyoruz” demişti.

New York’taki öğretmenler için her yıl burs başvurusu açılıyor.

Math for America, bursları verirken test sonçularına bakmıyor. Bunun yerine öğretmenlerin eğitim verdikleri alanda sağlam bir geçmişlerinin olmasına, ders anlatma becerilerinin çok iyi olmasına ve öğrencileriyle empati kurabilmelerine bakılıyor. Başvurusu kabul edilenler, dört yıl boyunca yıllık 15,000 dolar katkı payı kazanıyor ve bu sürenin bitiminde burs için tekrar başvurabiliyorlar.

Öğretmenlerin hakir görülmesi, özellikle siyasette gittikçe yaygınlaşan bir davranış şekli halini almış durumda. Öğretmenlerin arasındaki “çürük elmaların” ıskartaya çıkartılması, öğretmen sendikalarının dağıtılması ve maaşların test sonuçlarına göre belirlenmesi gibi görüşler, son yıllarda Amerika’da sık sık dile getiriliyor. 2000 ile 2013 yılları arasında, enflasyon oranı dikkate alındığında ortalama öğretmen maaşları da düşmüş durumda.

Math for America’nın başında bulunan Megan Roberts, “Günümüzde öğretmen olmanın heyecan uyandırması çok zor” diyor. “Özellikle STEM içindeki rolümüzün, iyi öğretmenliğe değer vermek ve öğretmenleri sınıflarında tutabilmek için elimizden geleni yapmak olduğunu görüyoruz.”

Simons ve yanında çalışanlar, öğretmenliğin önemli, karmaşık ve zor bir meslek olduğunun farkındalar ve en iyileri bu mesleğe çekebilmek için onlara kendilerini değerli hissettirmek gerektiğini biliyorlar.

Bunun için onlara sadece daha fazla maaş değil, aynı zamanda sürekli bir mesleki gelişim ve güçlü bir mesleki ağ için fırsatlar sunmak gerekiyor.

“İnsanların hep, ‘O sadece bir öğretmen’ dediğini duyuyorum. Ya da, ‘Başka bir şey bulana kadar öğretmelik yapacağım’ diyorlar. Bütün ülkede, öğretmenlik sanki insanların yapacak başka bir şey bulamayınca ya da ek iş olarak yaptıkları bir şey olarak görülüyor” diyor Roberts.

BillionaireTeachers2-b29cc6535d0382556b0521b61cba6c82
Jim Simons: “Öğretmenlik yapmak yeterlidir, fazlasıyla yeterlidir hem de.”

Math for America, Simon’un cömertliğinin tüm ülkeye örnek olmasını umuyor.

Muazzam kaynakları olmasına rağmen bir kişi tek başına en fazla bu kadarını yapabilir. Math for America, Amerika’daki tüm sınıfların durumunu iyileştirmek için öğretmenlik hakkında söylenenleri değiştirmeye uğraşıyor.

Roberts, “Çok sayıda öğretmen, sadece Math for America sayesinde mesleklerini sürdürdüğünü söylüyor” diye belirtiyor.

Bu arada, Jim Simons’a öğretmenlere ve yaptıkları zor işe saygı duymanın nasıl bir şey olduğunu gösterdiği için teşekkür ediyoruz.

“Jim Simons gibi birisi, enerjisini eğitimle ilgili çok önemli bir girişime harcadığı zaman etkisi çok çarpıcı oluyor” diyor Roberts.

Yorum Ekleyebilirsiniz